I Ogólnopolska Konferencja dla Symulowanych Pacjentów

5 października 2024 r. odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja dla Symulowanych Pacjentów, podczas której będziemy wymieniać się doświadczeniami i poznawać różne perspektywy osób zaangażowanych w rozwijanie kompetencji interpersonalnych i zawodowych studentów kierunków medycznych. 

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. A. Pawińskiego 3a) i jest inicjatywą łączącą doświadczenia czterech uniwersytetów medycznych:

  • Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum,
  • Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

W Konferencji wezmą udział nauczyciele akademiccy z różnych uczelni medycznych prowadzący zajęcia z wykorzystaniem tej metody dydaktycznej, ale przede wszystkim osoby wcielające się podczas zajęć w role pacjentów. To właśnie dla nich organizujemy to spotkanie, które będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce skierowanym przede wszystkim do Symulowanych Pacjentów (SP), którzy każdego dnia z wielkim oddaniem pomagają w kształceniu studentów  kierunków medycznych.

Konferencja będzie miała charakter zarówno naukowy, jak i praktyczny. Wykłady będą dotyczyły metodyki kształcenia medycznego, a warsztaty pozwolą SP rozwinąć umiejętności przydatne w tej pracy, takie jak świadomość ciała, dykcja i emisja głosu, improwizacja czy przekazywanie informacji zwrotnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji szczególnie osoby, które są Symulowanymi Pacjentami, ale także nauczycieli akademickich zajmujących się kształceniem umiejętności z udziałem SP.

Konferencja będzie doskonałą okazją do doskonalenia własnych kompetencji oraz integracji osób zaangażowanych w nauczanie z udziałem SP.

Zależy nam na spotkaniu z Państwem, wymianie doświadczeń, dobrych praktyk, inspiracji oraz wspólnych rozmowach i dyskusjach.
 

Zapraszamy do rejestracji i udziału w tym unikatowym wydarzeniu.


Organizatorzy:
Centrum Symulacji Medycznych WUM i Studium Komunikacji Medycznej WUM 

Współorganizatorzy:

Komitet organizacyjny:

  • dr Antonina Doroszewska, Studium Komunikacji Medycznej WUM
  • dr Marcin Kaczor, Centrum Symulacji Medycznych WUM
  • Tomasz Bieliński, symulowany pacjent WUM
  • dr Grzegorz Cebula, prof. UJ, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
  • lek., mgr Iwona Drozdowska, Studium Komunikacji Medycznej WUM
  • dr Magdalena Horodeńska, prof. UML, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • mgr Małgorzata Kryńska, Centrum Symulacji Medycznych WUM
  • lek. Łukasz Małecki, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
  • dr Patrycja Marciniak-Stępak, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
  • dr Mariola Piszczatowska-Oleksiewicz, Studium Komunikacji Medycznej WUM
  • mgr Dominika Saad, Studium Komunikacji Medycznej WUM
  • lek. Agata Stalmach-Przygoda, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
  • prof. Kamil Torres, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Podczas konferencji odbędą się warsztaty, które pozwolą rozwinąć umiejętności potrzebne w pracy symulowanych pacjentów. Na warsztaty obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wiadomość na adres: skm@wum.edu.pl. W wiadomości prosimy o przesłanie imienia i nazwiska oraz nazwy warsztatu, w którym uczestnik chciałby wziąć udział.

Wszystkie osoby zdecydowane, by wziąć udział w konferencji prosimy o rejestrację uczestnictwa. Rejestracja jest dostępna [link]. Rejestrować się można do 10 września 2024 r. Liczba uczestników konferencji jest ograniczona.

Rejestracja na konferencję trwała do 10 września. Osoby, które zarejestrowały się po tym terminie, poinformujemy, czy istnieje możliwość uczestnictwa w konferencji.

Zarejestrowanie się jest potwierdzeniem udziału w konferencji. Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o rozważną deklarację uczestnictwa - liczba zgłoszeń będzie warunkowała podstawowe kwestie organizacyjno-logistyczne.

Udział w konferencji dla osób, które są symulowanymi pacjentami i 2 opiekunów (nauczycieli) z danej uczelni jest bezpłatny.

Pozostałe osoby obowiązuje opłata konferencyjna w wysokości 200 zł. Opłaty na konferencję prosimy wpłacać na poniższe dane: 

Warszawski Uniwersytet Medyczny 

ul. Żwirki i Wigury 61, 02-091 Warszawa

nr konta: 12 1160 2202 0000 0005 1837 7900

W tytule przelewu prosimy podać nazwę konferencji. 

Uczestnicy konferencji otrzymają materiały konferencyjne. Podczas konferencji będzie przerwa kawowa oraz obiad. 

 

Opis warsztatów:

Ciało, słowo i emocje podczas zajęć. Na warsztaty zapraszamy bardziej i mniej doświadczonych SP oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odgrywaniem symulowanego pacjenta. Będziemy razem przyglądać się procesowi budowania emocji i przygotowywania się psychicznie i fizycznie do odgrywanej roli. Wykorzystamy sprawdzone techniki pomocne w stworzeniu sylwetki konkretnego pacjenta, który wnosi do gabinetu lekarza torbę pełną określonych symptomów, zachowań i uczuć, a przy tym pozostaje powtarzalny i wierny scenariuszowi. Poruszymy również temat „otrząsania się z roli” – zarówno psychicznie jak i fizycznie. Warsztaty poprowadzą doświadczeni SP – Anna Mackiewicz oraz Paweł Myszkowski, od wielu lat współtworzący zajęcia z komunikacji ze studentami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czasami ktoś nas tak nas zaskoczy, że nie wiemy, co powiedzieć. Pada pytane, którego nie było w scenariuszu i wtedy... trzeba improwizować. Jak to zrobić, aby trzymać się konwencji? Serdecznie zapraszam na warsztaty Z improwizacją na Ty. W programie między innymi: dykcja i interpretacja, podstawy emisji głosu, etiudy (krótkie formy sceniczne), zasady improwizacji, gry improwizowane, piosenka i oczywiście moc impro! 
Zapraszam, Tomasz Bieliński (Symulowany Pacjent na WUM).

Warsztat SP i ja - jak zadbać o siebie? będzie o perspektywie pacjenta, perspektywie specjalisty oraz komunikacji między nimi, a przede wszystkim o tym, jak układać w sobie rolę SP, by nie wyczerpała sił. Czyli o tym, jak zadbać o swój energetyczny potencjał. Poćwiczymy i przyjrzymy się na luzie: * perspektywie pacjenta * perspektywie specjalistów (w naszym przypadku studentek/ studentów różnych kierunków) * energii, która w nas jest i co robić, by wystarczyło na cały cykl pracy. Zapraszam serdecznie, Magdalena Nowak (wykładowczyni SKM WUM).

Informacja zwrotna w pracy SP. Udzielanie informacji zwrotnej jest jedną z najbardziej istotnych umiejętności Pacjentów Symulowanych. W jaki sposób to robić, aby otwierać studentów na naukę przez doświadczenie współpracy z SP, nie karcąc, nie punktując, nie raniąc? Odpowiedź jest prosta: dzięki doskonaleniu się w tej sztuce, nie tylko poprzez zgłębianie teorii, ale praktykowanie oraz wzajemną wymianę doświadczeń. Celem spotkania będzie zatem doskonalenie feedbackowego warsztatu. Zapraszam dr Katarzyna Cieślak, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Odpocznij chwilę - grupa Balinta dla pacjentów symulowanych. W trakcie trwającego 1.5 godziny spotkania, w życzliwej i bezpiecznej atmosferze uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami zajęć ze studentami. Pracując w oparciu o osobistą historię doświadczeń jednego z uczestników przyjrzymy się uczuciom jakie mogą pojawiać się zarówno u nauczycieli jak i studentów podczas zajęć symulacji medycznej. Głębsze rozumienie emocji i przyswojenie doświadczeń pojawiających się w pełnieniu roli pacjenta symulowanego poprawi komfort dalszej pracy. Na ten warsztat zapraszamy osoby, które mają już doświadczenie w roli symulowanego pacjenta. Warsztaty poprowadzi certyfikowany lider grup Balinta, dr n. med. Paweł Sala.